Tanie kółko do przerobienia

Tutaj można pytać o wszystko dotyczące "elektrycznych kółek".
Folthor
Jeździ nawet tyłem
Posts:35
Joined:27 Dec 2016, 15:35
Model unicykla:Kingsong KS-16
Tanie kółko do przerobienia

Postby Folthor » 27 Dec 2016, 15:47

Witam, jestem nowy w temacie. Ze względu na sytuację nigdy nie będzie mnie stać na nineboota i tym podobne drogie cuda. Niedawno zaś jeździłem na noname chinolu i nie widziałem żadnych problemów, jeździło się komfortowo (wiem, że wydaje się komfortowo, bo nie próbowałem na porządnych cackach, ale może to i lepiej). Zastanawiam się nad kupnem właśnie takiego chinola 14", zamontowanie tam mocniejszych i pojemniejszych akumulatorów, wywalenie całej płyty głównej i zastąpienie inną, lepszą. Na zagranicznych stronach widziałem np płytkę przeznaczoną własnie dla 14" kółek, 500W która pozwala jechać z prędkością do 30km/h (wiem, że na pewno mocno zawyżone, ale lepsze to, niż 18 km/h w chinolach, a realne 12km/h). Z montażem tych rzeczy problemu by nie było. Dużo mam elektryków majsterkowiczów którzy robią cuda. Macie może źródła gdzie można kupić takie płyty główne(sterowniki)? Niestety fundusze ograniczają bardzo, ale chciałbym choć trochę móc się pobawić i złożyć sobie coś użytecznego, i ewentualnie dlaczego by to miało nie wypalić. Pozdrawiam :)

Kalmar
Jeździ nawet tyłem
Posts:48
Joined:03 Nov 2016, 21:03
Model unicykla:bWheel U8 / KS14D

Re: Tanie kółko do przerobienia

Postby Kalmar » 27 Dec 2016, 18:15

Folthor nigdy nie mów nigdy. To po pierwsze.
Po drugie powinieneś przeczytać ten temat ->
Ponieważ są tam również informacje o jakie Ci chodzi. Jeżeli masz zdolność kredytową to możesz wziąć coś na raty i to jest najlepsze wyjście. Płacisz sobie przez 2 lata lub więcej niewielkie pieniądze i masz dobre kółko bez kombinacji.

Jeśli jednak chcesz się pobawić to powinieneś wiedzieć, że samodzielne złożenie monocykla prawdopodobnie nie wyjdzie Ci tak tanio jak zakupy w spożywczym :lol:
Poza tym fizyki za bardzo nie da się oszukać. Większa prędkość to większa energia, którą trzeba dostarczyć (bateria), przetworzyć (sterownik) i ponownie wykorzystać (silnik). Sama wymiana sterownika i baterii niewiele daje. Silnik musi mieć większą prędkość obrotową żeby monocykl mógł osiągnąć 25-30km/h a więc też go trzeba zmienić, zwłaszcza w tanim kółku gdzie silniki nie są jakieś specjalnie wyszukane. Niestety nie zawsze sterowanie poprawia osiągi, przy silnikach takich jak w Airwheel X8 poprawia (link do postu LzLee niżej), w bWheel U8 już niekoniecznie.
Sterownik, o którym wspomniałeś jest prawdopodobnie przeznaczony do silnika 500W SZWG60V firmy Microworks (MW). Jego opisy można najczęściej znaleźć na forum międzynarodowym. Osiąga 30km/h ale zakłada się bezpieczną prędkość 25km/h. Jest to silnik high-speed różniący się od zwykłych silników w tanich kółkach liczbą biegunów i stałą czasową impulsów z czujników Halla. Wymaga również sterowania wyższą częstotliwością i odpowiedniej obróbki sygnałów z czujników co realizują sterowniki dedykowane do tego silnika (30A/30B/30C)

Koszt silnika to 69$, sterownik 55$. Problem pojawia się przy kosztach przesyłki do Polski. W przypadku silnika 14" 109-116$, samego sterownika to ok 16$.
Wychodzi jakieś 990-1000zł. A gdzie bateria? 600 i więcej zależnie od pojemności. Pozostaje kwestia ewentualnego cła i podatków.
Możesz również kupić gotowe terenowe kółko 14" ale trzeba dogadać się z przedstawicielem Microworks co do wysyłki i kosztów - to jakieś 2500zł lub więcej.

Jeśli nie dysponujesz kartą z kodem CVV czy CVC i zapłaciłbyś zwykłym przelewem zagranicznym (TT) to trzeba jeszcze doliczyć ok 150 zł kosztów bankowych bo Paypal czy szybkie przelewy na Alibabie nie działają.

Powinieneś również poczytać parę stron dotyczących modyfikacji monocykli. Czasem są problemy i wymiana sterownika w tanim kółku nie przynosi spodziewanego rezultatu.











dodane 28-31.12.2016: drobne poprawki i dodanie linków
Last edited by Kalmar on 31 Dec 2016, 20:11, edited 6 times in total.
Pozdrawiam. Tomek.
Stargard - zachodniopomorskie.

User avatar
Bat
Jeździ nawet tyłem
Posts:96
Joined:16 Sep 2015, 11:30
Model unicykla:Inmotion V8, Ninebot One E+

Re: Tanie kółko do przerobienia

Postby Bat » 27 Dec 2016, 19:27

Kalmar świetnie odpowiedział.
Od siebie dodam jeszcze, że nawet jeśli złożysz własne kółko lub kupisz no-name, to:

1. Nie możesz czuć się bezpiecznie. Znane kółka to tysiące testerów i opinii, znane sterowniki i aktualizacje oprogramowania. Kółka niewiadomego pochodzenia mogą zachowywać się kapryśnie. Raz jedziesz 14 km/h i jest OK, drugi raz jedziesz tyle samo i kółko się wyłącza... albo płyta główna spala i jest do wymiany.
Dużo osób kupowało nieznane "huverboardy" i przypadków samozapłonu czy wypadków na drodze była masa.
Polskie prawo pozwala jeździć na kółkach, szczegółowe regulacje będą wchodzić za ok. 2 lata. Co jednak, jeśli na ulicy pojawią się niebezpieczne pojazdy? Co jeśli takie kółko spowoduje wypadek z udziałem innych osób, nawet jeśli jechałeś teoretycznie poprawnie?
Pamiętaj też, że przy nowym prawie unijnym, które wejdzie do 2 lat, tylko produkty producentów spełniających nowe regulacje będą w obiegu. Dlatego warto zainwestować w sprawdzoną markę z doświadczeniem (Kingsong, IPS, Ninebot, Gotway, Inmotion).

2. Nieznane kółka to brak gwarancji i brak wsparcia technicznego. Nawet, jeśli miałbyś gwarancję na części, musiałbyś je odesłać z powrotem do Chin (koszty wyższe niż przesyłka do Polski od sprzedawców - oni mają zazwyczaj duże zniżki).
Kółka zakupione w PL to:
a) Wsparcie techniczne,
b) Możliwość zakupu akcesoriów na miejscu,
c) Gwarancja i serwis na miejscu, bezpłatnie. Wymiana części od ręki.

3. Wszelkie kółka no-name są pierwszej generacji. Są po prostu brzydkie i jazda na nich jest niczym w porównaniu do nowszych kółek znanych producentów, które mogą spokojnie wystarczyć na długie lata jazdy (nawet bez wymiany baterii).

Pomyśl, czy warto tak ryzykować, żeby kupić półśrodek i zaoszczędzić tylko ok. 1000 zł, czy nie lepiej wziąć porządne kółko, które nie będzie kompromisem? Wystarczy trochę dozbierać lub wziąć wspomniane wcześniej raty, które można dostać od ręki. Kółko miałbyś już, a na skombinowanie kasy miałbyś te 2-3 lata.

Taki np. IPS Zero 340 Wh (najlepsza bateria i prędkość) możesz mieć już w cenie dużo niższej niż Ninebot czy inne markowe kółka. To chyba najlepszy wybór w kwestii cena/jakość. Do tego jest lekki, ma wbudowane światła i apkę na telefon.

Folthor
Jeździ nawet tyłem
Posts:35
Joined:27 Dec 2016, 15:35
Model unicykla:Kingsong KS-16

Re: Tanie kółko do przerobienia

Postby Folthor » 27 Dec 2016, 22:53

To niestety będę zmuszony odpuścić zabawę :C . Jestem jeszcze 19 letnim uczniem i nie zarabiam. Bat mówisz, "zaoszczędzić TYLKO ok 1000zł". To kwota której nawet w rok nie uzbieram raczej. Trudno, taki los :P. Dzięki za szczegółowe opisanie wszystkiego Panowie, na prawdę.

Kalmar
Jeździ nawet tyłem
Posts:48
Joined:03 Nov 2016, 21:03
Model unicykla:bWheel U8 / KS14D

Re: Tanie kółko do przerobienia

Postby Kalmar » 30 Dec 2016, 11:22

Znajomy kupuje samochody za ok 2500zł i jak mu wytłumaczyć, że nowe porządne kółko jest 2 razy droższe? Jak nie widzę to pewnie dyskretnie rysuje kółko na czole :D
No, nie da się ukryć, że kwoty za dobre koło są czasami przerażające ale może pomóc np. rodzina (rodzice, chrzestny, wujek, ciocia itd) i zachomikowanie przynajmniej części kasy lub zakup na raty.
Wcale nie jest łatwiej kiedy uda się dorwać tanio uszkodzone 14" kółko do naprawy. Tanio to znaczy za ile? 300-400zł? 200? Ważne byłoby to żeby uszkodzona była tylko jedna część czyli albo sterownik albo akumulator, nie oba bo to już się nie bardzo kalkuluje.
Sterownik to okolice 300zł z Chin, pozostaje dopasowanie właściwego do danego silnika, jak nie będzie pasował to zamówienie drugiego generuje następne koszty.
Problem może być jeśli będzie z uszkodzoną baterią - to ok. 500zł za 132 Wh, większe pojemności i napięcia to 700-800zł. Zamówienie zgrzewanej w Polsce nawet więcej jeśli wykorzystamy firmowe akumulatory więc i tak nawet tnąc koszty podejrzewam, że wyjdzie ponad 1000zł. Za 1300 zł mamy 14-calowe chińskie klony w polskich sklepach internetowych.

Ceny używanych kółek możemy sprawdzić z ciekawości na forum międzynarodowym:
Pozdrawiam. Tomek.
Stargard - zachodniopomorskie.

User avatar
Bat
Jeździ nawet tyłem
Posts:96
Joined:16 Sep 2015, 11:30
Model unicykla:Inmotion V8, Ninebot One E+

Re: Tanie kółko do przerobienia

Postby Bat » 02 Jan 2017, 23:13


Folthor
Jeździ nawet tyłem
Posts:35
Joined:27 Dec 2016, 15:35
Model unicykla:Kingsong KS-16

Re: Tanie kółko do przerobienia

Postby Folthor » 12 Jan 2017, 17:37

4 klasa technikum, szkoła przeciętnie 7.00-15.00 pon-pt, plus godzina dojazdu w jedną stronę, potem w cholere nauki w domu, dodatkowo w tym roku matura i trzeci egzamin zawodowy. Tak troche nierealne być na własnym utrzymaniu w tym momencie, więc troche wyrozumiałości może O_o. "Nie zarabiam" to nie wymówka. To fakt na który nic nie poradze

User avatar
Bat
Jeździ nawet tyłem
Posts:96
Joined:16 Sep 2015, 11:30
Model unicykla:Inmotion V8, Ninebot One E+

Re: Tanie kółko do przerobienia

Postby Bat » 13 Jan 2017, 01:19

Masz rację, to nie wymówka, to właściwie aż 6 wymówek :-)
Jeśli uważasz, że nic nie poradzisz to tak właśnie będzie, Twoje życzenie się spełnia :-)

Na wyrozumiałość z mojej strony nie masz co liczyć, ja w 4 klasie technikum byłem na swoim utrzymaniu, kilku moich znajomych też. Także ja wiem, że się da :)

Folthor
Jeździ nawet tyłem
Posts:35
Joined:27 Dec 2016, 15:35
Model unicykla:Kingsong KS-16

Re: Tanie kółko do przerobienia

Postby Folthor » 13 Jan 2017, 04:17

"Dobra sorry tata, mieszkaj sobie sam w 3 pokojowym mieszkaniu, ja spie**alam na swoje zarabiać zerowe pieniądze bo nie mam jeszcze wykształcenia. Zaufaj mi tata, będzie fajnie, znajde prace gdzie bede mógł przychodzić może na 3h dziennie i nie zawsze, bo musze pisać zasrane skrypty w PHP do szkoły ale co tam, wszystkie pieniądze jakie moge mieć z takiej pracy dam na czynsz za niepotrzebne mi mieszkanie a na żarcie wyżebram na przerwach w szkole. Ojciec, jestem dorosły, nie jesteś mi potrzebny jak widzisz".
~Tak to widze :P
A tak serio, troche offtop. Zara mam ferie, być może załape jakąś fuchę i będą chociaż jakieś podstawy do zbierania kasy

User avatar
Bat
Jeździ nawet tyłem
Posts:96
Joined:16 Sep 2015, 11:30
Model unicykla:Inmotion V8, Ninebot One E+

Re: Tanie kółko do przerobienia

Postby Bat » 13 Jan 2017, 05:35

O widzisz, te skrypty PHP to już całkiem niezły pomysł :D


Return to “Ogólne pytania i dyskusje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron